Ето как да ги създадете във възрастта между 18 и 24 месеца
Важно е да научите детето на полезни навици за сън от съвсем малко.
Снимка: Shuttestock
Според специалисти повечето малки деца между 18 и 24 месеца се нуждаят от около 11 до 14 часа сън на денонощие, включително един до три часа всеки следобед. Някои деца продължават да правят по две по-кратки дневни дрямки, докато навършат 2 години.
Ако вашето е едно от тях, не се борете с това! Съсредоточете се върху други аспекти от рутината, които могат да попречат на създаването на последователност при съня на вашия малчуган.
Колкото по-рано започнете, толкова по-добре.
Снимка: Shutterstock
Помогнете на детето си да се научи да заспива самостоятелно. На тази възраст то трябва да може да заспива само през нощта без да бъде люляно, кърмено или приспивано по друг начин. Ако се научи да зависи от нещо, няма да може да заспи отново през нощта, когато се събуди и вие не сте до него. Например: ако детето ви заспива всяка вечер, слушайки определена мелодия, то ще се чуди какво се е случило, когато се събуди през нощта и не чуе музиката, и може би няма да може да заспи отново лесно.
За да предотвратите това, опитайте да го заведете до леглото, когато е сънливо, но все още будно, така че да може да заспи само. Обмисляйте тези важни подробности преди детето да започне да спи в самостоятелно легло. Експертите са на мнение, че след като малчуганът навърши една година, може да му позволите да вземе със себе си в леглото одеялце или плюшена играчка. Възможно е те да му подействат много успокояващо преди сън.
Във възрастта от 18 от 24 месеца вашето дете започва да изпитва границите на новооткритата си независимост, искайки да установи контрол над света около себе си. За да ограничите борбата за власт преди лягане, позволявайте на детето да избира, когато е възможно, по време на вечерната си рутина. Нека само реши коя приказка иска да чуе или коя пижама да облече. Това може да го накара да заспи по-лесно, тъй като ще бъде щастливо.
Трикът обаче е да предложите само две или три алтернативи и да се уверите, че сте доволни от всеки вариант. Например, не питайте: „Искаш ли да си легнеш сега?“. Детето може да каже „не“, което не е приемливо.
Внимавайте за някои възможни опасности.
Снимка: Shutterstock
Няколко от най-често срещаните проблеми със съня при малките деца са трудното заспиване, тревожността от раздяла с вас и честите нощни събуждания. Децата могат също така да сънуват кошмари и следователно да изпитват страх. В тази възрастова група (между 18 и 24 месеца) някои деца започват да излизат от креватчето си, като се излагат на опасност да паднат.
За съжаление това, че вашето малко дете може да се измъкне от креватчето си, не означава, че е готово за голямо легло. Експертът в областта Джоди Миндел предлага няколко решения по въпроса с падането от леглото, които ще ви бъдат полезни:
Ако преместите матрака на детското креватче в най-ниското му положение, може да успеете да предотвратите излизането на детето. (Това обаче вероятно няма да се получи, когато то стане по-голямо.)
Най-безопасно е да държите играчките и допълнителното спално бельо извън детското креватче по различни причини. Например, детето може да използва играчките като стъпала, за да си помогне да излезе. Ако ги премахнете, то може да остане на мястото си по-дълго.
Ако детето ви скача от легълцето си, а вие реагирате, като му обръщате много внимание или му позволявате да си легне при вас, то ще продължи да го прави. Вместо това останете спокойни, но бъдете твърди. Кажете му да не се качва и го върнете обратно в креватчето. Така то ще ви разбере по-бързо.
Застанете на място, откъдето можете да виждате малчугана в креватчето му, но той не може да види вас. Ако се опита да излезе, веднага му кажете да остане в леглото. Но е важно да запазите спокойствие, за да ви приеме сериозно и да не помисли, че това е игра.
Ако не можете да предпазите детето си от скачане от креватчето, можете поне да се уверите, че то ще остане в безопасност. Поставете възглавници на пода, върху близките скринове и други предмети, които могат да бъдат опасни при евентуално падане.
Ако детето категорично не иска да спре да се катери, винаги можете да го преместите в собствено по-голямо легло. Може да ви отнеме известно време да накарате мъника да се върне в своето креватче, но поне дотогава няма да се притеснявате, че ще падне и ще се нарани.
Елена Николова по материали от Babycenter
За бебето в утробата е полезно, когато не само мама, а и цялото семейство си говорят с него.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари